Reprezentowanie pracowników
Członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego są wybierani proporcjonalnie do całkowitej liczby pracowników spółki lub grupy spółek w danym kraju członkowskim. Jeden członek z każdego kraju członkowskiego jest wybierany spośród 10% liczby pracowników we wszystkich krajach członkowskich. Procedury powoływania członków specjalnego zespołu negocjacyjnego są określone w ustawodawstwie krajów, w których są oni wybierani lub powoływani.
Przy określaniu liczby powoływanych członków każde państwo członkowskie (biorąc pod uwagę wszystkie działające w nim firmy i zakłady) ma prawo do jednego miejsca na każde 10% wszystkich pracowników w państwie członkowskim. Wewnętrznie podział członków jest proporcjonalny do liczby pracowników w spółce lub grupie spółek w danym państwie członkowskim. Centralne kierownictwo jest upoważnione do aktywnego udziału w tworzeniu specjalnego zespołu negocjacyjnego. Centralne kierownictwo pokrywa wszystkie koszty finansowe związane z utworzeniem tego zespołu, jego działalnością i wszystkimi uzasadnionymi wydatkami.
Podczas prowadzenia negocjacji specjalny zespół negocjacyjny może zwrócić się o pomoc do ekspertów. Mogą to być przedstawiciele organizacji pracowniczych na poziomie Unii Europejskiej. Eksperci i przedstawiciele organizacji pracowniczych mogą konsultować się ze sobą podczas negocjacji, jeśli zespół sobie tego życzy. Aby wzmocnić swoją pozycję, specjalny zespół negocjacyjny ma prawo do prowadzenia negocjacji i rokowań bez udziału centralnego kierownictwa. Centralne i lokalne kierownictwo oraz autoryzowane europejskie organizacje pracownicze powinny zostać poinformowane o składzie specjalnego zespołu negocjacyjnego i rozpoczęciu negocjacji w danym przedsiębiorstwie wielonarodowym lub grupie przedsiębiorstw.
Specjalny zespół negocjacyjny posiada mandat europejskiej rady zakładowej, ustalenia operacyjne i treść konsultacji podczas współpracy z centralnym kierownictwem. Zainteresowane strony mogą zatem uzgodnić:
– ustanowienie ERZ, wraz z jej zakresem uprawnień lub na podstawie prawa krajowego; lub
– informacji i konsultacji z pracownikami oraz procedur działania.
W przypadku, kiedy negocjacje napotykają na impas lub strony nie mogą dojść do porozumienia w sprawie procedur, specjalny zespół negocjacyjny może większością dwóch trzecich głosów podjąć decyzję o zawieszeniu procedur mających na celu osiągnięcie porozumienia. W takiej sytuacji wchodzi w życie moratorium na okres dwóch lat (który może być krótszy, jeśli strony wyrażą na to zgodę). W tym okresie nie można powołać żadnej innej instytucji.
Sposób funkcjonowania ERZ zależy od jej działalności, struktury, tradycji przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw, działalności organizacji reprezentującej pracowników oraz gotowości centralnego kierownictwa do współpracy. Główną rolą i prawem ERZ jest informowanie i konsultowanie przy podejmowaniu decyzji gospodarczych. Chociaż konsultacje są możliwe tylko w sprawach związanych z decyzjami kierownictwa, ERZ musi być informowana o wszystkich międzynarodowych sprawach przedsiębiorstwa mających wpływ na interesy pracowników. Kwestie ponadnarodowe to te, które dotyczą przedsiębiorstw w co najmniej dwóch państwach członkowskich i które mają potencjalny wpływ na sprawy pracowników spółki lub które odnoszą się do przeniesienia działalności z jednego kraju członkowskiego do drugiego. Informacje dostarczone przez kierownictwo powinny umożliwić przedstawicielom pracowników dokonanie pełnej oceny decyzji kierownictwa i jej prawdopodobnego wpływu. Konsultacje powinny dawać przedstawicielom pracowników możliwość wyrażenia własnej opinii na temat środków proponowanych przez spółkę. Opinia ta powinna być brana pod uwagę podczas podejmowania decyzji przez kierownictwo. Konsultacje powinny odbywać się w dogodnym dla obu stron terminie, bez utrudniania lub niepotrzebnego opóźniania procesu decyzyjnego i bez przekraczania granic odpowiedzialności kierownictwa. Kierownictwo powinno ustosunkować się do opinii ERZ.
Pytania sprawdzające
1. W jaki sposób będą wybierani członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego (w jakiej proporcji do pracowników spółki)?
2. W jaki sposób można wspierać działanie specjalnego zespołu negocjacyjnego?
3. Jak można przezwyciężyć impas w negocjowaniu porozumienia o ERZ?